Pandemia okazją dla przestępców.

W czasach pandemii COVID-19 pojawiły się nowe grupy przestępcze, które wykorzystują obecną sytuację do sprzedaży podrabianych produktów.                                     

Z raportu Europolu wynika, że na rynek trafia ogromna ilość fałszywych leków, wyrobów medycznych oraz suplementów diety.

Głównym „celem” dla przestępców stały się następujące grupy produktów:

– sprzęt medyczny (maseczki , testy na obecność koronawirusa, rękawiczki lateksowe itd.)

– płyny dezynfekujące (mydło, chusteczki odkażające, żele o wysokiej zawartości alkoholu)

– wyroby medyczne (lekarstwa, suplementy witaminowe, leki ziołowe)

Podrabiane produkty pochodzą głównie z Chin i Indii, jednak coraz częściej policja wykrywa nielegalne fabryki działające także na terenie UE. Oprócz ogromnych strat materialnych dla legalnych producentów, jest to także cios w ich renomę i wartość marki, którą zarządzają. 

Zabezpieczenia holograficzne w znacznym stopniu utrudniają lub nawet uniemożliwiają wprowadzenie na rynek podrabianych produktów. Etykieta holograficzna o wysokim stopniu zabezpieczeń wraz z nadrukowanym QR kodem stanowią znaczne utrudnienie dla fałszerzy.       

Klient jest w stanie dokonać weryfikacji legalności produktu już na etapie kupna w sklepie. Dodatkowo producent może stworzyć osobny system weryfikacji cyfrowej poprzez odnośnik zakodowany w QR kodzie, który może zostać zeskanowany w prosty sposób przy pomocy smartfona.

Kombinacja wysokiej klasy zabezpieczeń fizycznych (etykieta holograficzna) i cyfrowych (kod seryjny, lub odnośnik do systemu bezpieczeństwa online) jest skuteczną bronią w walce z fałszerzami.

hologramQRCODE